2024 seçim takvimi Resmi Gazete’de yayımlandı

31 mart 2024 pazar günü gerçekleştirilecek olan Mahalli idareler seçimleri için yüksek seçim kurulu kararı ile seçim takvimi Resmi Gazete’de yayınlandı.

Mahalli idareler seçiminin işleneceği takvimin başlangıç tarihi ise 1 ocak 2024 tarihi oldu. 1 ocak itibari ile seçim kütüklerinde veri alınması ve güncellenmesi durdurulacak.

Katılacak siyasi partiler 2 Ocak’ta açıklanacak

Seçim takvimi açıklanması ile seçime katılacak siyasi partiler gerekli teşkilat çalışmalarını tamamlayıp seçim bölgesinde katılım sağlayacak. Seçime katılma için başvurularını tamamlayıp seçime katılmayı hak eden siyasi partiler 02 Ocak Salı günü yüksek seçim kurulunca ilan edilecek.

Seçmen Listeleri 4 -17 ocak tarihleri arasında askıda

Yüksek seçim kurulu muhtarlık bölgesinde listeler 4 ocak tarihinde askıya çıkarılacak. Listeler 17 ocak çarşamba gününe kadar askıda kalacak ve mesai bitinminde askıdan indirilecek.

Oy pusulasında ki yerler 27 ocak’ta belli olacak

27 ocak cumartesi günü çekilecek olan kura ile siyasi partilerin birleşik oy pusulasında ki yerleri belli olacak. Siyasi partilerin temsilcilerinin katılım sağlayacağı kura çekiminin sonuçları açıklanacak ve parti sıralamaları ilan edilecek.

Seçmen oy yerleri ve sandıkları

seçmenlerin oy kullnacağı yerlerin ve sandıkların belirlenmesi 11 Şubat Pazar günü gerçekleşecek.

Sandık kurulu görevlileri ve Adayların evrak teslimi

20 Şubat Salı günü siyasi partilerin sandık kurulunda görev alacak üyelerin listlerini, Belediye Başkan adayları ve Meclis Üyesi adayları evraklarının mesai bitimine kadar teslim edilecek.

Kesin aday listelerinin ilanı

Seçime katılım sağlayacak siyasi partilerin ve bağımsız adayların il ve ilçe seçim kurullarınca ilan edilmesi 3 Mart Pazar günü gerçekleşecek.

Seçim propaganda süreci bitimi

Siyasi partiler ve bağımsız adayların seçim propagandalarının bitimi 30 Mart 2024 tarihi saat 18.00’a kadar sürecek.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir