İşaret Taşı Hadımköy’den Yerel Tarih Müzesine taşındı

Osmanlı’nın son döneminde nakillerin yapıldığı, lojistik desteğinin sağlandığı, Balkan Savaşları ve Çatalca Muharebelerine şahitlik etmiş bölgelerden birisi olan Hadımköy’de birçok askeri yapı ve işaret bulunuyor. Bölgeye yerleştirilen işaret taşları, gelen birliklerin yönlerini bulabilmeleri için çok kritik bir rol üstleniyordu. 

Askeri birliklerin yönlerini bulabilmeleri için Hadımköy’e yerleştirilen ve günümüze ulaşmış tek örnek olan işaret taşı, Kültür Bakanlığı ve arkeologlar eşliğinde Arnavutköy Yerel Tarih Müzesi’ne taşındı. Yetkililer işaret taşının yenileme ve onarım işlemleri yapıldıktan sonra Arnavutköy Yerel Tarih Müzesi’nde sergileneceğini söyledi.  

Hadımköy’de bulunan işaret taşı; rumi takvime göre 1330, miladi takvime göre ise 1910 yılını işaret ediyor. İşaret taşının üzerinde günümüz Türkçesi ile “Askeri yol, Hadımköyüne gider. İnşaatı İstikam Taburu yapmıştır” ibaresi bulunuyor.  İşaret taşı, Balkan Savaşları ve Çatalca Muharebeleri başta olmak üzere birçok savaşta askeri birliklerin yönlerini bulabilmeleri ve lojistik destek sağlanması açısından önemli rol oynamıştır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir